شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۵
ناصر محامی / حسابدار رسمی / زشت و زيباي حسابداران رسمي

صدور گزارش حسابرسي مجدد براي شركتها

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 1355
 
دوست عزيزي از من پرسيده: صدور گزارش حسابرسي مجدد براي شركتي كه حسابرسي شده مقدور است؟ خلاصه سوال اين است: در چه شرایطی حسابرس میتونه ، دوباره گزارش صادر کنه؟ بطور مثال برای سال ۹۵ گزارش داده و حالا مجدد بخواد برای اون سال گزارش صادر کنه یا یک حسابرس دیگه بیاد و برا ۹۵ مجدد گزارش جدید بده؟ آیا امکان پذیره؟
 


به نظرم من (محامي)صدور گزارش دوم برای شرکتی که حسابرسی شده و دارای گزارش حسابرسی توسط حسابرس معتبر است امر روتین و معمول نیست ولی موضوع محیرالعقولی هم نیست ، در شرایط مشخصی امکان صدور گزارش دوم برای همان سال وجود دارد مثلا سهامداران اقلیت شرکت اعتقاد دارند حسابرس دارای استقلال نبوده و با سهامدار اکثریت دارای مناسباتی است که میتواند به سوگیری منتهی شود لذا علیرغم حسابرسی شدن درخواست میکند حسابرس دیگری که به نظر او بیطرف است شرکت را حسابرسی بکند و این درخواست را مجمع عمومی می پذیرد(مثلا صحت اين ادعا در  جامعه حسابداران رسمي احراز شده )

یا ممکن است شرکت دارای شاکی باشد و دادگاه حکم بدهد که یک حسابرس معتبر دیگر مجددا حسابرسی نمایند یا مثلا شرکت توسط موسسه شما حسابرسی شده ولی شرکت چون میخواهد با یک شرکت اینترنشنال مشارکت بکند به درخواست او قبول میکند که مجددا توسط یک موسسه حسابرسی بین المللی حسابرسی بشود.

بنابراین حسابرسی مجدد امری نامحتمل نیست ولی حسابرسی مجدد توسط همان حسابرس فاقد توجیه است مگر در یک شرایط استثنائی مثلا در حسابرسی اول دامنه حسابرسی به دلایل ... و... و ... بسیار خاص و محدود بوده و البته در گزارش اول هم قید شده حالا در یک دامنه و حدود دیگری که دامنه معمول حسابرسی است میخواهند مجدد حسابرسی بکند ........ این قبیل مطالب در اصل کئیس های خاصی هستند که ممکن است در طول زندگی کاری یک حسابرس یا یک موسسه اصلا اتفاق نیافتد و یا به ندرت روی دهد لذا ضروری است موضوع حتما با افراد معتبر حرفه ای و نهادهای ذیصلاح جامعه یا سازمان حسابرسی در میان گذارده شود.